Hoppa till sidans innehåll

Segrare alla år


Segrarna på huvuddistansen 10 km 2017

Linus Hultegård segrade på herrsidan när han sprang i mål på 32.17, nästan en minut före tvåan och tillika klubbkompisen Björn Hammar.

På damsidan imponerade Lisa Öhberg från Spårvägen Friidrott när hon för tredje året i rad segrade med 37.25, ca halvminuten före tvåan Emma Stokland från Göteborg.

Linus Hultegård. FOTO: Peter Ringström

Lisa Öberg från Hälle IF, segrade för tredje året i rad när hon i utklassningsstil vann på fina 37.25. FOTO: Peter Ringström 

Segrare i Lerumsloppet 1988 - 2016

 

1988 Namn Förening

Tid

Ant. i mål
Herrar 10 km
Damer 10 km
Herrar 6 km
Damer 6 km
Torsten Jacobsson
Eva Törnblad 
Jorma Vähäjulkkä 
Katarina Sävestrand
IK Vikingen
IK Vikingen
Pallo IF 
IK Vikingen
32,01
36,49
19,12
22,20
332
49
114
97
        592
1989     (ny bana)  
Herrar 10.549 m
Damer 10.549 m 
Herrar 5.768 m
Damer 5.768 m
Peter Hallgren
Cecilia Björklund
Jan Kärrborn
Emelie Beckman
Alingsås IF
IF Kville 
Sävedalens AIK
Utby IK
34,21
46,28
24,14
29,14
426
55
174
147
        802
1990        
Herrar 10.549 m
Damer 10.549 m
Herrar 5.768 m
Damer 5.768 m
Mats Johansson
Ulla Engelby
Göran Säwemark
Eleonor Åkerberg
Lerum Friidrott
IK Vikingen
IF Kville
IF Kville
32,29
42,20
18,55
22,18
351
67
125
171
        714
1991        
Herrar 10.549 m
Damer 10.549 m
Herrar 5.768 m
Damer 5.768 m
Kent Hansson
Marie Larsson
Anders Malmgren
Jessica Franzén
Strömstads IF
IF Kville
Örgryte IS
Alingsås IF
35,14
39,47
18,19
21,26
397
82
191
256
        926
1992        
Herrar 10.549 m
Damer 10.549 m
Herrar 5.768 m
Damer 5.768 m
Mats Johansson
Anette Hessel
Leif Stensson
Frida Rosenberg
IF Kville
IF Kville
IF Kville
Lerum Friidrott
33,29
41,22
19,08
22,18
369
60
219
215
        863
1993     (nya klasser)  
Herrar 10.549 m
Damer 10.549 m
Herrar 5.300 m
Damer 5.300 m
Pojkar 13 3 km
Flickor 13 3 km
Janne Hukkamäki
Karin Schön
Jens Ottosson
Frida Rosenberg
Erik Jansson
Sandra Fihn
IF Kville
Floda
Lerum
Lerum Friidrott
Sävedalens AIK
Berghultsskolan
35,45
44,06
18,43
20,17
11,42
13,39
316
61
178
143
71
51
        820
1994        
Herrar 10.549 m
Damer 10.549 m
Herrar 5.300 m
Damer 5.300 m
Pojkar 13 3 km
Flickor 13 3 km
Mats Johansson
Susanne Carlzzon
Thomas Dellton
Åsa Hedström
Thomas Johansson
Carolina Johansson
IF Kville
Alingsås IF
Lerum Friidrott
Lerum Friidrott
IF Kville
Lerum Friidrott
34,39
41,04
17,50
20,06
11,17
13,20
217
36
120
78
64
73
        588
1995        
Herrar 10.549 m
Damer 10.549 m
Herrar 5.300 m
Damer 5.300 m
Pojkar 13 3 km
Flickor 13 3 km
Mats Johansson
Ingrid Stjernholm
Thomas Dellton
Frida Rosenberg
Joakim Eriksson
Lina Thorin
Lerum Friidrott
Majornas IK
Lerum Friidrott
Lerum Friidrott
Lerums IS
IK Ymer
34,24
44,39
17,06
20,18
12,19
11,54
207
26
81
52
82
81
        529
1996        
Herrar 10.549 m
Damer 10.549 m
Herrar 5.300 m
Damer 5.300 m
Pojkar 13 3 km
Flickor 13 3 km
Roger Pettersson
Susanne Carlzzon
Thomas Dellton
Lina Thorin
Johan Sävestrand
Magdalena Ottersten
IF Kville
Alingsås IF
Lerum Friidrott
IK Ymer
Sävedalens AIK
Tjörn Nösnäs FI
38,06
42,22
17,25
21,25
10,40
11,42
177
32
72
58
113
125
        577
1997        
Herrar 10.549 m
Damer 10.549 m
Herrar 5.300 m
Damer 5.300 m
Pojkar 13 3 km
Flickor 13 3 km
Mats Johansson
Therese Giöbel
Magnus Warberg
Maria Svensson 
Patrik Andersson
Charlotta Ottersten
IF Kville
IF Kville
IF Kville
GKIK
Lerum Friidrott
Sävedalens AIK
32,58
44,51
18,21
21,28
11,33
11,25
159
29
85
52
90
101
        516
1998        
Herrar 10.549 m
Damer 10.549 m
Herrar 5.300 m
Damer 5.300 m
Pojkar 13 3 km
Flickor 13 3 km
Tommy Bäckström 
Karin Schön
Andreas Sjöberg
Charlotta Ottersten 
Anton Cederbom
Magdalena Ottersten
Solvikingarna
IF Kville
Lerum Friidrott
Sävedalens AIK
Vänersborgs SK
Sävedalens AIK
36,10
40,43
18,27
21,19
10,51
10,56
227
46
58
58
92
78
        559
1999        
Herrar 10.549 m 
Damer 10.549 m
Herrar 5.300 m
Damer 5.300 m
Pojkar 13 3 km
Flickor 13 3 km
Jan Swensson
Ursula Eriksson
Lars Björnborg
Magdalena Ottersten 
Jörgen Ekdahl
Pernilla Sävestrand
Chalmers
Telia IF
Brittatorp TK
Sävedalens AIK
Lerum Friidrott
Sävedalens AIK
34,00
46,48
17,56
20,18
10,50
11,12
243
37
68
45
83
66
        542
2000        
Herrar 10.549 m 
Damer 10.549 m
Herrar 5.300 m
Damer 5.300 m
Pojkar 13 3 km
Flickor 13 3 km
Mats Johansson
Karin Schön
Fredrik Hådell
Jessica Frantzén
Johan Cederbom
Johanna Ahlm
Sportringen
IF Kville

IF Kville
Vänersborgs SK
Sävedalens AIK
35,14
40,00
18,39
19,25
10,43
11,24
214
32
46
34
75
54
        455
2001     (ny bana)  
Herrar 10 km 
Damer 10 km
Herrar 5.3 km
Damer 5.3 km
Pojkar 13 3,3 km
Flickor 13 3,3 km
Mats Johansson
Magdalena Trumstedt
Andreas Sjöberg
Carina Persson
Daniel Ekelund
Catrin Skoglund
IF Kville
Alingsås IF
Lerum Friidrott 
Sävedalens AIK
IK Ymer
Sjöviks SK
33,02
41,59
17,51
21,35
12,32
12,46
219
23
53
52
84
47
        478
2002        
Herrar 10 km 
Damer 10 km
Herrar 5.3 km
Damer 5.3 km
Pojkar 13 3,3 km
Flickor 13 3,3 km
Jonas Tell
Magdalena Hedlund-Trumstedt
Magnus Warberg
Pernilla Nyström
Alexander Palm
Hanna Reimertz
IK Ymer
Alingsås IF
IF Kville 
Hälle IF
IF Kville
Kongahälla AIK
33,35
40,57
17,48
20,56
11,57
12,28
194
41
55
29
87
68
        474
2003        
Herrar 10 km 
Damer 10 km
Herrar 5.3 km
Damer 5.3 km
Pojkar 13 3,3 km
Flickor 13 3,3 km
Mats Johansson
Karin Schön
Jörgen Ekdahl
Pernilla Sävestrand
Johan Bernander
Hanna Reimertz
Lerum Friidrott 
IF Kville
Lerum Friidrott
Sävedalens AIK
Västra Frölunda IF 
Kongahälla AIK
33.24
37.45
16.46
18.57
12.13
12.27
201
42
57
32
107
65
        504
2004     (ny klass)  
Herrar 10 km 
Damer 10 km
Herrar 5.3 km
Damer 5.3 km
Pojkar 13 3,3 km
Flickor 13 3,3 km
Stavgång 5,3km
Joakim Engström
Maria K Johansson
Jörgen Ekdahl
Hanna Reimertz
Rikard Gunnarsson
Hanna Erlandsson
Ewalill Magnusson
Kongahälla AIK
Triathlon Väst
Lerum Friidrott
Kongahälla AIK 
Alingsås IF 
Sävedalens AIK
Friskis&Svettis
33.20
40.50
16.58
19.26
11.50
12.33
44.24
178
43
42
41
83
68
3
        458
2005        
Herrar 10 km 
Damer 10 km
Herrar 5.3 km
Damer 5.3 km
Pojkar 13 3,3 km
Flickor 13 3,3 km
Stavgång 5,3km
Joakim Johansson
Mia Larsson
Mats Johansson
Andrea Lundberg
Hannes Larsson
Emma Torberntsson
Joel Slättmyr
Hälle IF
IF Kville
Lerum Friidrott
Lerum Friidrott 
Lerum
Kongahälla AIK
Gråbo
31.56
36.39
16.27
18.48
12.28
12.41
43.12
154
36
48
26
64
70
5
        403
2006        
Herrar 10 km 
Damer 10 km
Herrar 5.3 km
Damer 5.3 km
Pojkar 13 3,3 km
Flickor 13 3,3 km
Pojkar 11 3,3 km
Flickor 11 3,3 km
Stavgång 5,3km
Fernando Dinis
Victoria Hansson
Fredrik Johansson
Johanna Taberman
Hannes Larsson
Stina Svensson
Björn Cederberg
Siri Ohrankämmen
Elin Langhelle
Hälle IF
Lerum Friidrott
Ullevi FK
Sävedalens AIK
Lerum
Lerum Friidrott
Vänersborgs SK
Sävedalens AIK
B-T Runners
34.17
37.20
15.58
19.40
12.13
12.29
13.06
14.46
44.38
215
58
50
35
40
24
53
38
21
        534
2007     (nya klasser)  
Herrar 10 km 
Damer 10 km
Herrar 5.3 km
Damer 5.3 km
Pojkar 14 3,3 km
Flickor 14 3,3 km
Pojkar 12 3,3 km
Flickor 12 3,3 km
Pojkar 10 1,6km
Flickor 10 1,6km
Stavgång 5,3km
Mattias Borg
Katarina Johansson
Fredrik Johansson
Emma Blomstervall
Emil Törning
Amilia Björklund
Björn Cederberg
Felicia Stuhlhofer
Walter Brännvall
Josefin Persson
Melissa Mahan
Ullevi FK
IF Kville
Ullevi FK
Friskis & Svettis
Falkenbergs IK
Lerum Friidrott
Vänersborgs SK
Sävedalens AIK
Mat & Potatis
Sävedalens AIK
Bjurfors
32.56
38.26
16.36
22.17
11.46
11.54
11.57
13.55
6.23
6.51
42.07
349
98
65
81
39
23
61
33
85
66
41
        941
2008        
Herrar 10 km 
Damer 10 km
Herrar 5.3 km
Damer 5.3 km
Pojkar 14 3,3 km
Flickor 14 3,3 km
Pojkar 12 3,3 km
Flickor 12 3,3 km
Pojkar 10 1,6km
Flickor 10 1,6km
Stavgång 5,3km
Mathias Borg
Ida Nilsson
Fredrik Johansson
Emma Rutgersson
Rasmus Lygner
Linnea Ivarsson
Gustaf Stensjö
Madeleine Björlin-Delmar
Max Ek
Josefin Persson
Stephanie Helmer
Ullevi FK
Högby IF
Ullevi FK
Lerum Friidrott
Lerums SOK
Lerum Friidrott
Sävedalens AIK
IFK Göteborg
Rävlanda
Sävedalens AIK
Tollered
32.19
36.22
16.13
20.34
11.11
12.51
11.13
12.53
6.10
6.22
36.08
332
103
55
53
19
26
43
34
100
111
35
        911
2009        
Herrar 10 km 
Damer 10 km
Herrar 5.3 km
Damer 5.3 km
Pojkar 14 3,3 km
Flickor 14 3,3 km
Pojkar 12 3,3 km
Flickor 12 3,3 km
Pojkar 10 1,6km
Flickor 10 1,6km
Stavgång 5,3km
Marcus Petersson
Helena Wallin
Peter Johansson
Ida Holm
Gustaf Stensjö
Matilda Andersson
Filip Helmroth
Josefin Persson
Kristoffer Rydén
Anouk Thorin
Lennart Magnusson
IK Jogg.se
Solvikingarna
Tingbergs AIS
Lerum Friidrott
Sävedalens AIK
Sävedalens AIK
Lerums IS
Sävedalens AIK
Tingbergs AIS
Sundhults FI
Floda
33.32
39.17
18.25
20.18
10.43
13.06
12.24
13.30
6.03
6.34
34.08
372
139
49
48
26
20
44
47
102
107
32
        986
         
2010        
Herrar 10 km 
Damer 10 km
Herrar 5.3 km
Damer 5.3 km
Pojkar 14 3,3 km
Flickor 14 3,3 km
Pojkar 12 3,3 km
Flickor 12 3,3 km
Pojkar 10 1,6km
Flickor 10 1,6km
Stavgång 5,3km
Johan Lundin
Karin Schön
Kristoffer Sideby
Maria Nilzon
Gustaf Stensjö
Emilia Jacobs
Leo Magnusson
Moa Carlsson
William Rydin
Ella Wallfur Skiljic
Gunilla Sterner
Triathlon Väst
IF Kville
Ullevi FK
Triathlon Väst
Sävedalens AIK
Majornas IK
Sävedalens AIK
Sävedalens AIK
Lerum Friidrott
Sävedalens AIK
Lerum
34.47
39.24
18.08
21.57
10.28
12.10
11.38
13.03
6.14
6.57
43.32
331
145
53
64
34
14
39
52
194
170
32
        1 128
         
2011        
Herrar 10 km 
Damer 10 km
Herrar 5.1 km
Damer 5.1 km
Pojkar 14 3,3 km
Flickor 14 3,3 km
Pojkar 12 3,3 km
Flickor 12 3,3 km
Pojkar 10 1,6km
Flickor 10 1,6km
Stavgång 5,1 km
Mathias Borg
Sara Holmgren
Gustaf Stensjö
Ida Holm
Leo Magnusson
Emilia Jacobs
Kristoffer Rydén
Klara Axelsson
Gustav Klintberg
Julia Nielsen
Teresia Toscas
Ullevi FK
Sävedalens AIK
Sävedalens AIK
Lerum Friidrott
Sävedalens AIK
Sävedalens AIK
ÄIK
Skene SoIS
Lerums IS
Sävedalens AIK
Lerums Kommun
32.09
38.09
16.17
18.21
10.52
11.47
12.15
13.30
6.05
6.07
41.28
485
190
102
91
38
18
61
71
266
258
30
        1 610
         
2012        
Herrar 10 km 
Damer 10 km
Herrar 5.1 km
Damer 5.1 km
Pojkar 14 3,3 km
Flickor 14 3,3 km
Pojkar 12 3,3 km
Flickor 12 3,3 km
Pojkar 10 1,6 km
Flickor 10 1,6 km
Stavgång 5,1 km
Simon Jörgensen
Christina Lindahl
Joakim Söderberg
Sofie Tornström
Leo Magnusson
Saga Backteman
Eric Källman
Julia Nielsen
Elliot Hartvigsen
Carolina Larson
Lennart Magnusson
Trångsvikens IF
Kem Wa Dojo
IK Jogg
Lerum Friidrott
Sävedalens AIK
Lerum Friidrott
IK Ymer Friidrott
Sävedalens AIK
Sävedalens AIK
Danderyds SK
Floda
33.05
43.02
18.35
22.10
10.30
12.48
12.05
12.26
5.59
6.29
36.00
374
142
87
76
18
19
58
94
280
251
31
        1 430
         
2013        
Herrar 10 km 
Damer 10 km
Herrar 5.1 km
Damer 5.1 km
Pojkar 14 3,3 km
Flickor 14 3,3 km
Pojkar 12 3,3 km
Flickor 12 3,3 km
Pojkar 10 1,6 km
Flickor 10 1,6 km
Stavgång 5,1 km
Carl Wistedt
Therese Olin
Leo Magnusson
Sophie Sundström
Mathias Söder
Sofie Eriksson
Alexander Bucht
Elvira Carlén
Likas Larsson
Olivia Hjort
Lennart Magnusson
Huddinge AIS
Ullevi FK
Sävedalens AIK
Göteborg
Kongahälla AIK
Sävedalens AIK
Sävedalens AIK
Lerum Friidrott
Alingsås Triathlonklubb
Göteborgs Kvinnliga IK
Floda
33.01
36.19
16.48
20.50
11.50
12.38
12.25
13.43
6.09
6.40
38.37
352
132
67
61
21
21
81
100
268
279
13
        1 395
         
2014        
Herrar 10 km 
Damer 10 km
Herrar 5.1 km
Damer 5.1 km
Pojkar 14 3,3 km
Flickor 14 3,3 km
Pojkar 12 3,3 km
Flickor 12 3,3 km
Pojkar 10 1,6 km
Flickor 10 1,6 km
Stavgång 5,1 km

Anders Grahl
Sara Holmgren
André Mellqvist
Saga Backteman
Eric Källman
Sofie Eriksson
Elliot Hartvigsen
Cindy Darrell
Viktor Lagerroth
Emilia Klasson
Teresia Hammar Toscas

Enhörna IF
Sävedalens AIK
Sävedalens AIK
Lerum Friidrott
IK Ymer Friidrott
Sävedalens AIK
Sävedalens AIK
Lerum Friidrott
FBC Lerum
Lerum Friidrott
Lerums Kommun
32.55
39.01
17.30
21.17
11.32
13.13
12.05
13.18
6.05
6.45
42.06
297
129
66
50
20
36
78
66
264
290
20
        1316
         
2015        

Herrar 10 km 
Damer 10 km
Herrar 5.1 km
Damer 5.1 km
Pojkar 14 3,3 km
Flickor 14 3,3 km
Pojkar 12 3,3 km
Flickor 12 3,3 km
Pojkar 10 1,6 km
Flickor 10 1,6 km

Pojkar 8 1,6 km

Flickor 8 1,6 km

Stavgång 5,1 km

Yared Admasu
Lisa Öberg
Abdulahi Ahmed
Julia Johansson
Alecander Bucht
Gaël Deconinck
Fabian Haeffler
Emma Shasteen
Tim Jansson
Maud Deconinck

Oskar Bjurströmer

Märta Rhodin

Teresia Toscas

Hälle IF
Hälle IF
Ullevi FK
Lerum
Sävedalens AIK
Sävedalens AIK
Mölndals AIK
Lerum Tennisklubb
Alingsås Triathlon
Sävedalens AIK

Göteborg

Stenkullen GOIK

Lerums Kommun

31.38
37.40
17.41
21.05
11.27
11.30
11.55
12.52
6.03
6.18

6.48

7.31

42.01

297
131
75
92
35
28
95
97
159
183

157

148

8

        1353 
         
2016        

Herrar 10 km

Damer 10 km

Herrar 5.1 km

Damer 5.1 km

Stavgång 5.1 km

P14 3.3 km

F14 3.3 km

P12 3.3 km

F12 3.3 km

P10 1.6 km

F10 1.6 km

P8 1.6 km

F8 1.6 km

Yared Admasu

Lisa Öberg

Joel Zachrisson

Gael Deconinck

Teresia Toscas

Jakob Lundström

Alva Strandberg

Arvid Skepp

Maud Deconinck

Filip Jonsson

Majken Söderlund Larsson

Wille Ringström

Marika Söderlund Larsson

Hälle IF

Hälle IF

Ullevi FK

Sävedalens AIK

Lerums Kommun

Partille Hockey

IFK Göteborg Friidrott

Sävedalens AIK

Sävedalens AIK

Bohus Friidrott

Stenungsunds Friidrott

 

Kålltjärr Tjörn

31.48

37.14

15.56

18.54

40.45

11.17

12.26

11.37

12.57

6.03

6.14

6.58

6.59

267

122

112

130

10

31

27

64

79

128

121

160

148

        1366
2017        

Herrar 10 km

Damer 10 km

Pojkar 18 10 km

Flickor 18 10 km

Herrar 5,1 km

Damer 5,1 km

Pojkar 18 5.1 km

Flickor 18 5.1 km

Pojkar 16 5.1 km

Flickor 16 5.1 km

Pojkar 14 3.3 km

Flickor 14 3.3 km

Pojkar 12 3.3 km

Flickor 12 3.3 km

Pojkar 10 1.6 km

Flickor 10 1.6 km

Pojkar 8 1.6 km

Flickor 8 1.6 km

Linus Hultegård

Lisa Öhberg

Erik Eklund

Monika Arvidsson

Albert Mollen

Linnea Ivarsson

Merhawi Seyfu

Ella Larsson

Alexander Bucht

Felicia Niklasson

Edvin Behn

Olivia Brunbäck

Kevin Bamroat

Maud Deconinck

Filip Ackebjer

Majken Söderlund Larsson

Vincent Åberg

Marika Söderlund Larsson

Sävedalens AIK

Spårvägen FI

Lerum Friidrott

Lerums Gymnasium

Sävedalens AIK

Lerum Friidrott

Hälle IF

Lerum

Sävedalens AIK

Sävedalens AIK

Sävedalens AIK

Sävedalens AIK

Lerum Friidrott

Sävedalens AIK

IFK GBG Friidrott

Stenungsunds FI

Torslanda IK

Stenungsunds FI

32.17

37.25

37.41

52.10

16.47

18.54

17.01

26.41

17.31

20.51

11.55

12.06

10.29

12.36

5.56

5.51

6.55

6.53

260

130

4

3

161

128

67

33

17

8

33

21

69

103

126

115

112

85

Uppdaterad: 2017-10-30 15:48
Skribent: Lerum Friidrott

springigbg

 

Lerumsloppets huvudpartner:

Stående högermarginal

 

Guldpartner:

 

LF_Fastighet_logo_pms_9

 

Silverpartner:

 

tsLogo13  

 

sl_8304_c_pos_r2_ppt

 

 

 

Leverantörspartners:

Unossons Chark

 

endorfin_gron_fade

 

 

Franks logga 190

 

VP högermarginal

 

 

LM - ny logo högermarginal

 

logga högermarginal

 

Logga högermarginal

 

EQTiming